Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (270)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (314)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (82)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (300)
- (2)
Filtered Search Results
| Basis Weight | 60 |
|---|---|
| Material | Polyester Cellulose |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Construction | Double-knit |
|---|---|
| Basis Weight | 170 |
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Material | Nylon |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Ideal for cleaning sensitive optical and photomask surfaces |
Texwipe™ Revolve™ Sealed Edge Pre-Wetted Wipers
Made from 100% upcycled polyester material and processed on Texwipe’s fully automated manufacturing system. Revolve™ Wipers contribute to sustainability goals by reducing the amount of post-consumer water bottles going into landfills and reducing carbon emission levels.
| Product Type | Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Saturation Solution | 70% IPA/ 30% DI Water |
| Green Features | Made From 100% Upcycled Polyester Material |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Cleaning, Applying and Removing Disinfectants |
| Edges | Sealed |
Texwipe™ Sterile AlphaSat™ Alphawipe™ Wipers Pre-Wetted with 70% IPA
Made from 100% polyester material with a cut edge, cleanroom laundered.
| Width (English) | 11 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 28 cm |
| Product Type | Pre-saturated Wiper |
| Saturation Solution | 70% Isopropyl Alcohol, 30% Deionised Water |
| Length (English) | 11 in. |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | Designed for cleaning and polishing equipment and environmental surfaces during and following the production flow |
| Sterility | Sterile |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Dimensions (L x W) | 11 x 9 in. (28 x 23 cm) |
| Basis Weight | 233 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wipe |
| Material | Polyester |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | Cleanroom |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Sterile |
| Edges | Sealed |
| Basis Weight | 35 |
|---|---|
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 27.9 cm |
| Product Type | Pre-wetted Wipe |
| Saturation Solution | 70% Isopropyl Alcohol, 30% Deionised Water |
| Material | Polypropylene |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2000, 13485:2003, 14001:2004 and OHSAS 18001:1999 |
| For Use With (Application) | Designed for cleaning equipment and other environmental surfaces during and following the production flow, suitable for wiping the exterior of production equipment in controlled environments |
Valutek™ Polyester Spunlace Non-woven Wiper, Cold Knife Cut
Combines the highly absorbent properties of a natural fiber with the cleanliness and strength of a synthetic yarn, which has a low level of particulate and extractable counts.
| Material | Polyester |
|---|---|
| Sterility | Non-sterile |
Valutek™ Carbon Fiber Ultrasonic Seal Standard Weight Polyester Wiper
Constructed from 100% continuous-filament polyester in a double-knit, no-run, interlock pattern with a conductive fiber designed to dissipate electrical charge. This substrate exhibits moderate absorbency and low levels of particulate and extractable counts.
KM ACT Wipers
Designed for cleanroom applications where particles must be controlled
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Thickness (Metric) | 290 μm |
|---|---|
| For Use With (Application) | For cleanroom applications |
| Sterility | Sterile |
KM ACT Cleanroom Wipers
Designed for use of class10∽100 where particles, harmful ions and NVR should be minimized.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More